Ajans

Ajans
17.03.2021
295

Ajans

Ajans, Latince’den dilimize geçmiş olan “agentia” kelimesinden türemiştir. Ajanslar; bilgi ve haber toplayan kurumlar anlamına gelir. Günümüzde ise ajanslar bilgi, haber toplayan, firmaların sesini insanlara duyurmaya yarayan şirketlerdir.

Günümüzde çok farklı işler yapan ajanslar bulunmaktadır. Bunlar:

 • Geleneksel reklam ajansları
 • Markalama ajansları
 • Medya satın alma ve planlama ajansları
 • PR ajansları (halkla ilişkiler)
 • Pazarlama ajansı
 • Dijital ajans
 • Sosyal medya ajansı
 • SEO ajansı
 • Event ajansı
 • UX/UI ajansıdır.

Bu ajanslar ile şirketinizin tüm reklamcılık faaliyetlerini yürütebilirsiniz. Özellikle reklam konusunda büyük başarılar yakalamak, gerçek manada kitlelere ulaşmak için ajanslar ile çalışmak gerekir. Sahadan canlı olarak veri toplama işlemlerinizi de yine ajanslar sayesinde yapabilirsiniz. Hatta anketler düzenleyerek insanlara ulaştırma işlemleri dahi ajanslar ile yapabilirsiniz.

 • Geleneksel Reklam Ajanları

Geleneksel olarak hizmet veren bir ajans, reklama dair her şeyi baştan sona hazırlayan ve yapar. Reklam görsellerini, metinlerini hazırlar. Bunları süreçlere bölerek yönetir. Reklamların hangi mecralarda gösterileceğine karar verir. Hedef kitle tespiti ve analizi yapar. Online olarak reklamcılık faaliyetlerinde de bulunurlar. Bu reklamcılık modelinde broşürler, kartvizitler, basılı reklamlar, televizyon ve radyo gibi konular ele alınır.

 • Markalama Ajansları

Bu ajanslara sektörde butik ajanslar denir. Bu reklam ajansları logo, kartvizit, marka hikayesi oluşturma, reklam ve tanıtım gibi aktiviteleri yerine getirir. Özelikle dijital dünyada varlıklarını rahatlıkla hissedersiniz. Firmanızın ismini ve logosunu ön plana çıkartmak istiyorsanız adresiniz markalama ajanslarıdır. Genellikle ürün yerine hizmet veren firmalar bu tür ajansları tercih ederler.

 • Medya Satın Alma ve Planlama Ajansları

Bu tür reklam ajansları genellikle planlama ve satın alma konularında deneyimli ajanslardır. Televizyon ve radyo gibi yayın kuruluşlarında reklam gösterimi istiyorsanız bu ajanslar ile çalışabilirsiniz.

PR Ajansı

Halkla ilişkileri yöneten PR ajansı ve reklam ajansları aynı minvalde çalışma yürüten şirketlerdir. Müşterinin gözünde başarılı bir şirket algısı oluşturmak ve bu süreci doğru bir şekilde yürütmek için çalışmalarını sürdürürler.

Pazarlama Ajansı

Pazarlama ajansları daha çok kitleye hitap eden ve büyük şirketlerin ilk tercihi olan firmalardır. Çalıştığı şirketlere sundukları pek çok farklı ayrıcalık vardır. Danışmanlıktan başlayarak her türlü reklamcılık faaliyetleri bu şirketler tarafından yürütülür.

Dijital Ajans

İnternet dünyasının hâkimi olan bu ajanslar, internetin gücünü nasıl kullanacaklarını çok iyi bilirler. Sosyal medya ve internet kullanımı bu ajanslar için son derece önemlidir. Web sitesi ve içeriklerinin yönetimine kadar giden bir süreçte başarılı çalışmalara imza atarlar.

Sosyal Medya Ajansı

Sosyal medya konusunda uzman olan bu tür ajanslar özellikle markaların reklamlarını oluşturma, yönetme ve takip etme konusunda başarılıdır. Sosyal medyaya dair tüm verileri elinde tutan bu ajanslar ile birlikte istediğiniz her türlü çalışmanın verisini başarılı bir şekilde alabilir, reklamlara yön verebilirsiniz.

SEO Ajans

E-ticaret ürünlerine yönelik bir web siteniz varsa eğer SEO ajansı tam size göredir. Web sitelerinin olmazsa olmazı olan organik hiti sağlayan bu ajanslar, SERP sonuçlarında web sitesinin yükselmesini sağlar.

Event Ajansı

Etkinlik ajansları olarak görev yapan bu ajanslar, firmanızın düzenleyeceği etkinliklerde başrol oynarlar. Ajanslar tarafından verilen hizmetlerde önemli olan konu organizasyonun başarısıdır.

UX / UI Ajans

Mantıksal bir kurgulama için UX / UI ajansına ihtiyacınız vardır. Bu ajanslar, kullanıcının satın almaya doğru ilerlediği yolda kurdukları mantıklar ile daha fazla ürün satma ve o ürünü satın alma konusunda kullanıcıyı yönlendirir. Ürün satışınızı büyük ölçüde arttırabilen ajanslardır.

BLOG
Web Tasarım
Web Sitesinin Faydaları 
Mail Pazarlama

Google Yorum Satıl Al 

 

Hızlı İletişim

Whatsapp Hattı 

 

Diğer Hizmetlerimiz

Web Tasarım 
Sosyal Medya 
Menü Tasarım 

Reklam Ajansı 

ETİKETLER: ,
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Koozmo Ajans
Koozmo Ajans
Merhaba sitenizde bulunan ürünleriniz ile ilgileniyorum. Yardımcı olur musunuz?