Mobil Uygulama Nedir ?

Mobil Uygulama Nedir ?
12.03.2021
319

Mobil Uygulama Nedir ?

İlerleyen teknoloji ile küçüle küçüle elimizde veya cebimizde taşınabilen hale gelen, akıllı cihazlarda kullandığımız mobil uygulamalar nedir? Günümüzde hemen hemen herkesin, yanından ayırmadığı akıllı cihazlara (akıllı telefon ve tablet) kodlanmış ve özel olarak tasarlanmış olan yazılımlara mobil uygulama denir. Mobil uygulamaları kullandığınız akıllı cihazların mobil işletim sistemlerine göre mobil cihazınızın uygulama mağazasından ulaşabiliyorsunuz. 

Örnek olarak; Apple markasının İOS işletim sistemi ile çalışan İphone, İpad, ipod toucht gibi mobil cihazlara Apple App Store’dan, birçok farklı markanın kullandığı Android işletim sistemi ile çalışan cihazlara Google Play Store’dan mobil uygulama yüklemek mümkün. Ayrıca diğer mobil işletim sistemleriyle çalışan mobil cihazlar için ise mobil uygulama yükleyebilmek için Windows Phone Store ve Blackberry App World gibi sanal mağazalar mevcuttur.

Mobil uygulamalar vermiş oldukları hizmet kalitesine ve uygulama kullanıcısının isteğine göre ücretli ya da ücretsiz olarak sunulabilirler. Mobil uygulamaları ücretsiz bir şekilde edindiğinizde, istediğiniz şekilde hiçbir ücret karşılığı olmadan indirebilir ve yine istediğiniz şekilde mobil cihazınızdan kaldırabilirsiniz. Bazı mobil uygulamaları ücretsiz indirebilirsiniz fakat içerisindeki bölümleri veya bazı özellikleri kullanabilmeniz için üretici tarafından ücret talep edilebilir. Ücretli mobil uygulamalar söz konusu ise durum biraz farklıdır; ücretli uygulamayı sanal mağazanızdan kredi kartı kullanarak satın aldıktan sonra istediğiniz kadar kullanabilirsiniz ancak uygulamayı mobil cihazından sildikten sonra tekrar yüklemek için aynı ücreti tekrar ödemek zorundasınızdır.  WhatsApp, Facebook Messenger, Fiber gibi internet üzerinden ücret ödemeden konuşma ve mesajlaşma imkanı sağlayan mobil uygulamalar yıllık, aylık vb. şekillerde dönemlik bir ücret talep edebilirler.

Sanal mağazalarda bulunan mobil uygulamalar, kullanıcıların aradığı uygulamayı kolay bulabilmesi için uygulamalar kategorilere ayrılmıştır. Mobil uygulama kategorileri eğitim, eğlence, fotoğraf ve video, gazete, haberler, hava durumu, kitaplar, müzikler, oyunlar, spor, tıp,  iş, çocuklar gibi birçok başlık sanal mağazalardaki mobil uygulama kategorilerine örnek olarak sayılabilir. Bu kategorilerden istediğinizi seçerek seçtiğiniz başlık altında istediğiniz mobil uygulamayı kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayrıca bu başlıklarda; en çok indirilen mobil uygulama, ücretsiz olarak en çok indirilen mobil uygulama veya ücretli olarak en çok indirilen mobil uygulama şeklinde de kategorileri bulabilirsiniz.

Bir Mobil Uygulamaya Neden İhtiyacınız Var?

Mobil cihazlar hayatımıza girdiğinden bu yana, uygulamalar her geçen gün daha akıllı hale geliyor. Aynı zamanda kullanıcıların mobil cihazlarıyla geçirdikleri süre de her geçen gün artıyor. Kullanıcılar mobil cihazlarda geçirdikleri sürenin önemli bir kısmını mobil uygulamaları kullanarak geçiriyor. Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar mobil cihazlarda geçirdikleri sürenin ortalama %70’ini mobil uygulamaları kullanarak geçiriyor. Mobil uygulamaların web sitelerinden daha hızlı olması, kolay kullanıma sahip olması ve kolay erişilebilmesi kullanıcıları mobil uygulamaları kullanmaya teşvik ediyor.

Mobil uygulamalar kullanıcılara bu kadar yakınken uygulamaların sağlayacağı faydalardan yararlanmamak sizin için oldukça büyük bir kayıp olacaktır. Özellikle marka kimliğinizi oluşturmak için bir mobil uygulamanızın olması gerekir. Mobil uygulamanız sayesinde hedef kitlenize daha kolay ulaşabilir aynı zamanda oluşturduğunuz etkinlik, kampanya, güncel içerikler ve indirimleri kullanıcılara daha kolay ve hızlı bir şekilde iletebilirsiniz. Tüm bu avantajların yanında dijital pazarlama aracı olarak da sizlere büyük bir fırsat sunacaktır. Özellikle ürün ve hizmet satışı yapan e-ticaret siteleri için mobil aplikasyonlar potansiyel müşteriler ile arasındaki bağı kuvvetlendirecektir. Çünkü kullanıcılar, internet üzerinden yaptıkları alışverişlerin ortalama %80’inini mobil cihazlar kullanarak gerçekleştiriyor.

Mobil uygulamaların kullanımı ve popülerliği her geçen gün artmaya devam ediyor. Web siteniz üzerinden kullanıcılara sunmuş olduğunuz hizmetlerin, mobil cihazlar için de mobil uygulamaları kullanarak, hedef kitlesi olan kullanıcılara ulaşılması gerekmektedir.

Siz de mobil uygulamanız olsun isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Blog
Web Tasarım
Web Sitesinin Faydaları 
Sosyal Medya 
Mail Pazarlama
Seo 

 

Hızlı İletişim

Whatsapp Hattı 

Diğer Hizmetlerimiz 

ETİKETLER:
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Koozmo Ajans
Koozmo Ajans
Merhaba sitenizde bulunan ürünleriniz ile ilgileniyorum. Yardımcı olur musunuz?