Sosyal Medya Nedir?

Sosyal Medya Nedir?
12.03.2021
277

 

Sosyal Medya, kullanıcıların kendi ürettikleri içeriği yayınladığı ve paylaştığı online bir ağdır. Sosyal medya birçok kişi ve kurum tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bu sayede hızlı erişim kolaylığı sağlanmaktadır. Kullanıcılar içerikleri, makaleleri, haberleri, düşünceleri, günlük yaşanan olayları, fotoğrafları sosyal medya aracılığı ile görebilmekte görüşlerini yine bu sosyal ağ sayesinde yansıtabilmektedir. Günümüzde insanların sıkça dillendirdiği sosyal medya tabirini en kısa şekilde tanımlamak gerekirse akla gelen ilk kavram ‘paylaşmak’ olacaktır.

Sosyal Medya ve Geleneksel Medya

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızda büyük bir yer edinen sosyal medya, diğer geleneksel medyaların yerini çoktan almaya başladı. Sosyal medya ile geleneksel medya platformları kıyaslandığında sosyal ağların sahip olduğu avantajlar sebebiyle diğer platformlardan daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Bu nedenle firmalar tarafından tercih edilen sosyal medya çok fazla kullanılmaya başlanmış ve her geçen yıl sosyal medya için ayrılan bütçe daha da artış göstermektedir. Günümüzde birçok marka sosyal ağları aktif olarak kullanıyor, sosyal ağlar sayesinde hedef kitlelerine ve potansiyel müşterilerle doğrudan iletişim kurabiliyor. Sağladığı avantajlar;

Reklam hedeflemesi net bir şekilde yapılabilir. Sosyal medyada artık sadece kimlik bilgilerimizi değil bununla birlikte hobilerimizi sevdiğimiz müzikleri ve hatta konumumuzu bile paylaşır hale geldik. Bu durum da reklam vermek isteyen markalar için hedefleme yapmayı daha kolay hale dönüştürmüştür. Bir şirketin hedef kitlesinde 18-25 yaş grubu, bekar, kadın, üniversite mezunu, rap müziğe ilgi duyan kişiler olduğunu varsayarsak bu hedeflemelerin tamamını Facebook reklam hedeflemeleriyle yaparak direkt bu kişilere ulaşılabilir. Geleneksel medyanın aksine sadece bu hedeflemedeki kriterlere uyan kişilere ulaşıldığı için bu hem maliyet hem zaman tasarrufu demektir fakat geleneksel medyada reklam veren bir şirket hedefleme olarak en fazla TV kanalı, reklam saati, TV programı hedeflemesini reyting sonuçları ışığında yapabilir.

Ayırmış olduğunuz reklam bütçesi ile doğru hedef kitlesine ulaşabilmek. Sosyal medyada maliyet geleneksel medyaya göre daha azdır. Bu da aslında çok daha küçük bütçelerle reklam vermek istediğiniz doğru kişilere reklamlarınızı gösterme imkanı sağlıyor.

 Sosyal medyada sık sık duyduğumuz cümle; “Eğer sosyal medya olmasaydı, şuan bir çayçı veya manav olurdum.”. Bunun sebebi şudur ki sosyal medya da herhangi bir eğitim gerekliliği bulunmamaktadır. Sosyal medyada yayın yapmak isteyen herkes yer alabilir ve paylaşım yapabilir.

Anında güncellenebiliyor olması da bir avantajıdır. Geleneksel medyada bir haber oluşturulduktan sonra değiştirilemez ancak ertesi gün düzeltmesi yapılmış hali yayınlanabilir. Fakat durum sosyal medyada böyle değildir. Anında değiştirmenize düzenlemenize olanak tanınır.

Sosyal medya hızla gelişimini sürdürmektedir ve kendine yeni özellikler ekleyerek çok hızlı yayılmaktadır. Facebook, Twitter, Google Plus, Youtube, Pinterest, Instagram gibi platformlar aracılığıyla insanlar, dünya genelinde iletişim ve etkileşim halindedir.  Sosyal medya, kullanıcılarına herhangi bir sınırlama koymadığı için herkesin söz hakkı olduğu bir platform olduğundan doğru kullanıldığında güçlü ve etkili bir konuma sahiptir.

Diğer Hizmetleri 

Web Tasarım 

Sosyal Medya 

Google Hizmetleri 

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Koozmo Ajans
Koozmo Ajans
Merhaba sitenizde bulunan ürünleriniz ile ilgileniyorum. Yardımcı olur musunuz?